Wiedza przodków

W dzisiejszych czasach, kiedy w aptekach dostępne są najnowocześniejsze preparaty na rozmaite schorzenia, wiele osób zapomina o leczniczych właściwościach ziół. To wielka szkoda, ponieważ Polska natura stanowi prawdziwą skarbnicę roślin, które pomogą w zwalczeniu nie tylko drobnych dolegliwości, ale także w poprawieniu komfortu życia przy przewlekłych chorobach. W polskich lasach i na łąkach można znaleźć naprawdę setki gatunków ziół o bardzo różnym zastosowaniu. Skąd jednak dowiedzieć się, jak wyglądają i gdzie dokładnie ich szukać? Odpowiedzi na te pytania z pewnością dostarczy “Apteka Pana Boga“. Ta pokaźnych rozmiarów publikacja napisana przez Marię Treben stanowi podstawowe źródło informacji dla wszystkich osób, które pragną stworzyć sobie w domu zapas naturalnych składników przydatnych w walce z przeziębieniami, niestrawnościami i nie tylko.

Najpopularniejsze rośliny

Oczywiście odpowiednio przyrządzone napary ziołowe czy maści można nabyć w specjalistycznych sklepach, to rozwiązanie wydaje się jednak dużo bardziej kosztowne. “Apteka Pana Boga” zawiera szereg cennych wskazówek dla wszystkich tych, którzy pragną samodzielnie skompletować swój zapas ziół. Nie powinno być to trudne, zwłaszcza jeżeli na początku chce się zebrać tylko najbardziej popularne polskie rośliny. Wśród najpospolitszych gatunków ziół rosnących w Polsce należy wymienić:

  • pokrzywę zwyczajną – świetnie sprawdzi się w walce z łupieżem czy łojotokiem,
  • rumianek – napary z tego niepozornego kwiatka pomagają przy niestrawnościach żołądka, a także wzmagają apetyt,
  • mniszek lekarski (mlecz) – powinni sięgać po niego wszyscy pacjenci cierpiący na problemy z drogami oddechowymi czy z nieżytem nosa,
  • mięta pieprzowa – jest to kolejne zioło przydatne przy wszelkiego rodzaju kłopotach z trawieniem,
  • dziurawiec zwyczajny – poleca się go przy leczeniu stanów depresyjnych, a także dla pacjentów odczuwających znaczny spadek energii
  • lubczyk lekarski – działa rozluźniająco na jelita

Jak zbierać zioła?

Apteka Pana Boga z BEE to publikacja, z której można dowiedzieć się nie tylko tego, jakie rośliny lecznicze występują w Polsce, ale także w jaki sposób je zbierać, a następnie przyrządzać. Autorka pisze w swojej publikacji, że aby zacząć przygodę z ziołolecznictwem, nie jest potrzebny żaden specjalny sprzęt ani umiejętności. Wystarczy wybrać się na spacer i uważnie wypatrywać krzewów i kwiatów opisanych w leksykonie. Maria Treben radzi, by na pierwsze wyprawy zabrać ze sobą książkę, aby porównać zebrane okazy z ilustracjami i zdjęciami i upewnić się, że przez przypadek nie zerwało się jakiejś trującej rośliny.

Książka zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com